Kuchnia w Turcji

Kuchnia turecka kusi bogactwem smaków i aromatów. Przepyszne przekąski, desery, ryby i owoce morza sprawiają, iż dzięki zgłębieniu tajemnic tej niezwykle urozmaiconej kuchni można bliżej zapoznać się z kulturą całego kraju. Kabaczki, bakłażany, pomidory, fasolka szparagowa, karczochy, pory, papryka i smyrneńskie figi stanowią podstawę wielu narodowych dań.

Kuchnia turecka przesiąknięta jest wpływami europejskimi, a przede wszystkim greckimi, jednak można tu również odnaleźć orientalną nutę.

Bezelye

Bezelye

Najczęściej spożywanym przez Turków mięsem jest jagnięcina oraz baranina. Śniadania są tutaj dość skromne, a w ich skład wchodzi przede wszystkim podobny do greckiej fety ser beyaz peynir, żółty ser owczy kasar, a także oliwki oraz miód. Za najbardziej znaną przekąskę uznaje się zaś podłużne placki pide wypełnione różnorodnymi farszami. Popularnym daniem obiadowym w Turcji jest zupa domates, przyrządzana na bazie pomidorów, a także balik – zupa rybna oraz bezelye – gotowana z zielonego groszku. Na obiad często przyrządza się również domatesli pilav, czyli ryż z pomidorami lub acem pilavi (ryż podawany z jagnięcym mięsem, duszony w rosole). Charakterystycznym tureckim daniem są także pulpeciki kute, podawane z chlebem pita, ziemniakami, ryżem i warzywami. Kolejną znaną na całym świecie potrawą z Turcji jest kebab. Najczęściej podaje się go z jagnięciną lub baraniną. Turcja słynie ponadto z przepysznych słodkości, które stanowią atrakcję nie tylko dla najmłodszych turystów. Sezamowa chałwa o różnych smakach oraz baklawa, czyli deser przygotowany z tzw. ciasta listkowego, przełożony warstwowo pokrojonymi orzechami i polany miodem, dostarczą chwili rozkoszy dla podniebienia. Kuchnia turecka obfituje w wiele wyrafinowanych smaków, które sprawią, iż kulinarna podróż może się okazać doskonałym sposobem na niezapomniane wakacje.

http://kuchnia-turecka.blogspot.com/ – przepisy i sposób przygotowania

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

TrackBack URL

http://www.podroze-kulinarne.net/2014/06/kuchnia-turcji/trackback/

PAGE TOP