Kuchnia czeska

Lokalne dania, desery i napoje to nieodłączny element kultury danego kraju. Dzięki odkrywaniu nowych smaków można lepiej poznać i zrozumieć zwyczaje mieszkańców oraz przyjrzeć się ich codziennemu życiu…Przed podróżą do Czech warto więc dowiedzieć się paru informacji na temat lokalnych przysmaków, spożywanych w tym niezwykle bogatym kulturowo państwie. Kuchnia czeska to prawdziwa fuzja smaków. Mimo iż jest tłusta i kaloryczna tradycyjne dania przypadają do gustu wielu turystom. Narodowym daniem, które koniecznie należy spróbować przybywając do kraju są knedliczki, wyrabiane z ciasta, powstającego na bazie bułki lub gotowanych wcześniej ziemniaków. Mają formę pociętych na kromki klusek i stanowią podstawę większości potraw spożywanych w ramach obiadu. Zjada się je m.in. wraz z gulaszem czy pieczoną wieprzowiną.

Wśród mięs w kuchni czeskiej zdecydowanie króluje wieprzowina, jednak mieszkańcy kraju są także zwolennikami sarniny, dziczyzny oraz dzikiego ptactwa np. bażantów. Do tradycyjnych dań należy również zaliczyć zupę z flaków oraz zupę czosnkową, która popularność zyskała głównie w obrębie Moraw. Danie składa się m.in. z: cebuli, główki czosnku, bulionu warzywnego, tartego żółtego sera, posiekanej natki pietruszki, jajek oraz chleba pszennego, który porwany na kawałki i podsmażony na patelni podaje się na osobnym talerzu jako grzanki.

Jednymi z deserów cieszących się największą sławą wśród Czechów są natomiast bułeczki z powidłami oraz jabłkowe strudle.

Wśród napojów alkoholowych bezsprzecznie prym wiodą zaś piwa, na czele których wyróżnić należy sławny Pilsner, Budweiser oraz Staropramen i Kozel. W regionie morawskiego Brna oraz w okolicach Pragi znajduje się zaś wiele winnic, gdzie produkuje się wina białe i czerwone. Jednymi z najbardziej znanych są: Muskat Moravsky, Veltinské Zelené, Ryzlink Vlaśsky oraz Rulandské Bile. Wśród alkoholi wysokoprocentowych przodują zaś: Becherovka, Slivovica oraz Borovička. Tradycyjnym produktem alkoholowym jest także słynny Absynt, który przyrządzany był kiedyś na bazie piołunu.

Polecam podobny artykuł http://www.kuchniaplus.pl/kuchnioteka/artykuly/kuchnia-czeska_42.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

TrackBack URL

http://www.podroze-kulinarne.net/2014/05/kuchnia-czeska/trackback/

PAGE TOP