Hiszpańskie wina

Hiszpania słynie z tego, że ma znakomite wina, których nie sposób nie spróbować będąc w tym kraju pełnym słońca. Państwo to bowiem nalży do trójki największych europejskich producentów tego trunku. Wino podawane do posiłków jest oznaką luksusu i wysokiego poziomu, dlatego też niewątpliwie charakteryzuje klimat Hiszpanii i jej podejście do wspólnego biesiadowania.

Najlepsze hiszpańskie wina

Początki produkcji win hiszpańskich sięgają do II wieku p.n.e. Wtedy to były tworzone dla rzymskich legionów. Od tego czasu popularność i świetność tego trunku wciąż jest znana na całym świecie. Warto przyjrzeć się temu, które z win są najbardziej znane i zarazem najlepsze wśród pozostałych. Tak, by móc rzeczywiście zakosztować tych, które robią wrażenie.

Niewątpliwie jednym z najlepszych hiszpańskich trunków tego typu jest Rioja. Pochodzi ono z północnej części kraju, z winiarskiego regionu o tej samej nazwie. Można skosztować go zarówno w wersji czerwonej, jak i białej czy różowej. Wina Rioja dzieli się na cztery rodzaje – można zakupić wino młode (Joven), czy też pod innymi nazwami – Reserva oraz Crianza. Najwyższej jakości jest jednak wino Reserva. Dojrzewa ono bowiem przynajmniej 3 lata (w przypadku win czerwonych), a z tego rok w dębowych beczkach. Najlepsze wino z tego gatunku oznaczone jest etykietą – Gran Reserva.

Prócz win Rioja warto też wyróżnić Ribera del Duero. Winnice, z których powstają te trunki znajdują się przede wszystkim w Kastylii, w środkowej Hiszpanii. Wina te mają niezwykłą głębię smaku i ciekawą gęstość, a dzięki długim latom leżakowania zachowują unikalną kwasowość.

Czym wyróżniają się najlepsze trunki Hiszpanii i na co zwrócić uwagę

Wino dla Hiszpanów jest częścią ich tradycji. To narodowa duma, rozkosz i powód do świętowania. Same plantacje znajdujące się w południowej Hiszpanii, z których wytwarzane są takie trunki jak Roja czy też inne rodzaje, mają ponad 65 tysięcy hektarów. Powstają one z takich odmian winorośli jak tempranillo (najbardziej znana w tym regionie winorośl czerwona) czy garnacha tinta oraz graciano i mazuelo. Z nich powstają wina czerwone. Białe natomiast wytwarzane są z winorośli – viura oraz szczepów granacha bianco i malvasia.

Wina Ribera del Duero także produkuje się z winorośli tempranillo, choć w tych rejonach są one nieco mniejsze niż te, z których powstaje Rioja. Przy wyborze najlepszego trunku warto także zwrócić uwagę na roczniki. Najlepsze to przede wszystkim 1994, 2001, 2004, 2007 oraz 2008

TrackBack URL

http://www.podroze-kulinarne.net/2017/08/hiszpanskie-wina/trackback/

PAGE TOP