Coś na ostro

Kuchnię śródziemnomorską trudno jest jednoznacznie zdefiniować. Podzielona jest na strefy wschodnio i południowo europejską oraz północno afrykańską, przez co jest szalenie różnorodna. Jednak wszystkie regiony łączy umiłowanie ich mieszkańców do biesiadowania, a także ostre smaki, wszechobecne w wielu potrawach.

Ostro doprawione potrawy są bardzo popularne w ciepłych strefach klimatycznych, bowiem skutecznie ochładzają organizm. Doskonale wiedzą o tym Włosi, którzy chętnie dodają do wielu dań papryczkę peperoncino. Jest ona głównym składnikiem makaronu Arrabiata – pomidorowego, ostrego i aromatycznego. Papryczkę znajdziemy także w składzie popularnej we Włoszech kiełbasy, Salsicci. Stanowi ona bazę zupy o tej samej nazwie, przygotowywanej w towarzystwie pomidorów i białej fasoli. W regionie Kalabrii natomiast często serwowana jest Nduja di Spilinga, marynowana kiełbasa mocno doprawiana peperoncino. Oprócz na pizzy, podaje się ją także do chleba i makaronów.

Hiszpanie również nie stronią od ostrych smaków. W regionie Katalonii ogromna popularnością cieszy się Romesco. Jest to aromatyczny sos na bazie orzechów i pikantnych papryczek, podawany razem z owocami morza i rybami. Wyzwaniem dla podniebienia jest także Cucido, ostry gulasz na bazie mięsa wieprzowego i włoszczyzny. Będąc w regionie hiszpańskich Balearów warto spróbować Sabrasady, wieprzowej kiełbasy mocno doprawionej papryką chilli.

Miłośnicy pikantnych dań znajdą wiele ciekawych smaków w regionie północnej Afryki. W powszechnym użyciu jest tam harissa, niezwykle pikantna pasta, którą przyprawia się dania mięsne, gulasze czy zupy. W Maroku pasta dodawana jest do harirry, niezwykle sycącej i aromatycznej zupy, spożywanej w okresie Ramadanu. Oprócz dużej ilości mięs, zawiera ona także różnego rodzaju strączki. Odwiedzając Liban szczególnie warto spróbować tamtejszych marynat warzywnych. przygotowywanych na bazie octu i papryczki chilli.  Natomiast do pieczywa podawane są tam pasty na bazie bakłażana, np.  mutabal, która dzięki papryce jest mocno pikantna.

Wschodnie obszary Morza Śródziemnego również kryją smakowite dania z nutką pikanterii. W Grecji ogromna popularnością cieszy się jogurtowy sos tzatziki, który swój intensywny smak zawdzięcza dużej ilości świeżego czosnku. Sos dodawany jest do mięs, szczególnie grillowanych, np. do gyrosa.

Jak widać, w trakcie wakacji w basenie Morza Śródziemnomorskiego plażowanie nie jest jedyną atrakcją. Warto spróbować także potraw w lokalnych restauracjach, szczególnie jeśli poszukujemy pikantnych smaków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

TrackBack URL

https://www.podroze-kulinarne.net/2018/02/cos-na-ostro/trackback/

PAGE TOP