Coś na słodko

Kraje basenu Morza Śródziemnego to nie tylko przepiękne miejsca, wspaniała atmosfera i przyjemny klimat, ale i cuda kuchni, które kuszą odwiedzających. Co warto tutaj zjeść na słodko? To oczywiście zależy już bardziej od danego państwa, bowiem każde ma swoje popisowe dania nadające się bez dwóch zdań na przerwę kawową lub po prostu umilanie zwiedzania.

Krótka charakterystyka kuchni krajów z basenu Morza Śródziemnego

Kuchnia śródziemnomorska to zdrowe i niezwykle pyszne potrawy, których podstawą są świeże owoce, warzywa, zazwyczaj ryby oraz owoce morza. Często do dań dodaje się oliwy z oliwek oraz pachnące zioła. Kuchnię tę można podzielić ze względu na terytorium, bowiem różni się ona w zależności od poszczególnych krajów i narodowości, które ją tworzą.

Można wyróżnić tutaj takie regiony kulinarne jak południowo-europejski, czyli przysmaki kuchni włoskiej, hiszpańskiej i francuskiej, region północnoafrykański, w którym w szczególności wyróżnia się kuchnia Maroka oraz region wschodnio-śródziemnomorski – Grecja, Egipt, Syria, Liban, Turcja oraz Izrael.

Co słodkiego warto zjeść w poszczególnych regionach kulinarnych?

W Maroko wybór najbardziej pysznego przysmaku może okazać się niezwykle trudny. Tutejsi mieszkańcy bowiem przepadają za łakociami. Lubią przede wszystkim, gdy są one z takimi dodatkami jak cukier puder czy miód. Będąc w Maroko warto spróbować przede wszystkim ciasteczek migdałowych posypanych właśnie cukrem pudrem, czyli kaab el ghazal czy też ciasteczek sezamowych z miodem – chebakia. Delektowanie się makrout (ciastka semolinowe z nadzieniem daktylowym) to również wspaniały pomysł na udany dzień.

W Egipcie zaś warto pamiętać o tym, że desery tutaj są ekstremalnie słodkie. Posiadają w sobie sporo suszonych owoców oraz śmietany kremówki. Specjały tego kraju to przede wszystkim eish el-saraya fatayer – naleśniki z ciasta filo, kahk – kruche ciasteczka z cukrem pudrem, zazwyczaj nadziane, a także pudding ryżowy czyli mahallabija oraz małe pączki – luqmat al-qadi.

Pozostając nadal w regionie wschodnio-śródziemnomorski warto także skusić się na słodkości greckie, takie jak słynna baklava czy galaktoboureko – ciastka filo z kremem z kaszy manny. Wśród faworytów znajdują się również ciasteczka na bazie orzechów i soku pomarańczowego, czyli finikia oraz ciasta maślane z dodatkiem migdałów – kourabiedes.

To oczywiście tylko niektóre ze słodkich przykładów, które oferuje nam kuchnia śródziemnomorska. W każdym kraju bowiem można skosztować conajmniej kilku pokazowych łakoci, które z powodzeniem umilą pobyt w danym miejscu. Trzeba tylko nieco się rozejrzeć, czasem popytać, znaleźć odpowiednie miejsce na idealną kawę i deser.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

TrackBack URL

https://www.podroze-kulinarne.net/2017/09/cos-na-slodko/trackback/

PAGE TOP