Bułgaria – królowa serów tej części Europy

Kuchnia bułgarska, to doskonała mieszanka. Na stołach bułgarskich zawsze ścierały się wpływy klasycznej kuchni kontynentalnej, śródziemnomorskiej i bliskowschodniej. Dzięki tak barwen historii dziś możemy smakować zarówno w mięsnych potrawach jak i lekkich sałatkach z dodatkiem przeróżnych przypraw. Bułgarzy słynną z jeszcze jednej ważnej dla kulinarnych popisów rzeczy – ze swoich własnych serów.

Najpopoluraniejszym serem jest robiona z mleka miejscowych owiec feta, która po bułgarsku nazywa się “sirene” (co w tłumaczeniu na język polski “ser”). Bułgarska feta różni się znacznie od popularnej greckiej odmiany, która jest mocno solankowa. Tutejsza “sirene” ma kremową i gładką konsystencję, przez co ma też przystępniejszy smak. Pierwotnie wytwarzany był na terytorium dawnej Tracji i Macedonii, które dziś są częścią Bułgarii.

W Bułgarii popularne są też inne sery, podobne do Sirene. Doskonałym tego typu produktem jest ser Bulgarischer Schafkäse. Jest mocno podobny do fety, jest jednak bardziej miękki. On także jest wykonany z mleka owczego. Niegdyś sery wykonywali właśnie owczarze, ze względu na dużą dostępność podstawowego surowca. Od Sirene różni się także smakiem – jest dużo bardziej pikantny i intensywny.

Innym serem, także robionym z owczego mleka jest Kaszkwał  – to twardy ser, o ciemno-żółtej skórce, który ciemnieje dojrzewając. Ma zwartą i elastyczną konsystencję i jednocześnie kruchy miąższ (do tego stopnia, że ten ser należy rwać) Często nazywany jest Cheddarem Bałkanów. Ma lekko słony smak, który w raz z dojrzewaniem sera przeradza się w pikantny. Ser ten jest składnikiem popularnej bułgarskiej sałatki szopskiej (takiej w kolorach narodowych Bułgarii), można go smażyć i zapiekać i idealnie nadaje się jako osobna przekąska lub uzupełnienie dobrego wytrawnego wina, a tych w Bułgarii jest bardzo dużo!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

TrackBack URL

https://www.podroze-kulinarne.net/2012/09/bulgaria-krolowa-serow-tej-czesci-europy/trackback/

PAGE TOP