Kuchnia chorwacka

Chorwacka kuchnia to przede wszystkim różnorodność smaków, zapachów i kompozycji. Oczywiście jest ona nieco inna w zależności od regionu, w którym aktualnie się przebywa. Można wyróżnić trzy główne kulinarne krainy wpływające na jej aktualny wygląd – Dalmacja, czyli część śródziemnomorska, góry oraz Slawonia – północ państwa.

Kuchnia dalmacka zachwyca różnymi gatunkami ryb, które zazwyczaj są gotowane w wodzie z solą lub grillowane, kalmarów, krewetek czy ośmiornic. Z mięs można wyróżnić przede wszystkim wieprzowinę czy jagnięcinę, a jako dodatek do potraw podaje się zazwyczaj warzywa. Kuchnia ta szczyci się małą zawartością tłuszczu.

Będąc w Dalmacji warto spróbować także owoców morza, owczych serów czy dań z makaronów. Zachwycające i niezwykle znane są tutejsze wina, a przysmakiem jest niewątpliwie prsut, czyli szynka, która powstaje przez oddzielenie od skóry tłuszczu – najpierw mięso jest wyjmowane parę razy z marynaty, później zgniatane prasą, wędzone oraz wietrzone.

Kuchnia górska to zupełnie odmienne smaki i kompozycje. Przede wszystkim potrawy są tutaj robione na ogniu, a popularnym dodatkiem jest pura lub też palenta czyli miazga kukurydziana. Z mięs jada się przede wszystkim wieprzowiną, jagnięcinę i baraninę a do tego ziemniaki, grzyby czy kiszona kapusta. Daniem znanym i charakterystycznym dla tego regionu jest wyjątkowa odmiana indyka czyli zagorski puran.

Ciekawe są również potrawy kuchni slawońskiej. W przeciwieństwie do Dalmacji tutaj dania posiadają dużą zawartość tłuszczu. Często jada się tu wieprzowiną i każdy kawałek mięsa jest wykorzystywany. W tej części Chorwacji popularne jest takie danie jak kulen slawoński, czyli wieprzowina pocięta w paski oraz w kostkę z ostrą papryką, czosnkiem, solą i pieprzem. Ręczni ugniata się je potem przez kilka godzin a następnie wędzi i je w święto Jana Chrzciciela, czyli 29 sierpnia. Ciekawym przysmakiem jest tutaj również owczy ser pochodzący z wyspy Pag, którego warto spróbować.

Chorwacka kuchnia to bogactwo smaków. Z alkoholi warto spróbować piwa Karlovac, ziołowych gatunków grappy, travaricy czy orahovicy, czyli grappy z orzechów. Kraj ten zachwyca nie tylko pięknem krajobrazów i atmosferą, ale i niezwykłymi daniami, trunkami i mnóstwem przysmaków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

TrackBack URL

https://www.podroze-kulinarne.net/2017/01/kuchnia-chorwacka/trackback/

PAGE TOP