Kuchnia japońska

Kuchnia japońska charakteryzuje się niezwykłymi walorami odżywczymi oraz wyjątkowym smakiem. Jest ona związana z tradycją, a głównymi składnikami są makarony, warzywa, ryż, tofu, kraby, wodorosty oraz mięsa. Do przeróżnych dań często dodaje się takie owoce jak mikan, yuzu, kasztan, persimmon, daidai, kabosu czy gruszka Nashi.

Z mięs w kuchni japońskiej najczęściej korzysta się z wieprzowiny, wołowiny oraz kurczaka. Ważne są także owoce morza, czyli ośmiornice, krewetki oraz kalmary. Z ryb najczęściej w potrawach spotyka się tuńczyka, węgorza, makrelę oraz langustę.

Typowym posiłkiem w tej części globu jest miska ryżu czyli gohan, marynowane warzywa, zupa miso, a do tego ryba lub mięso. Oczywiście najbardziej kojarzonym z Japonią daniem jest sushi, którego podstawą są ryby oraz owoce morza.

Co ciekawe w Japonii istnieje nawet kilka tysięcy odmian ryżu, który uważny jest także do wyrobu krakersów ryżowych – senbei, ciastek ryżowych – mochi czy wina ryżowego – sake. Ważnym składnikiem w kuchni japońskiej są również produkty sojowe. Do aromatyzowania ryb i zup często wykorzystuje się nasiona soi oraz ryżu. Miso oraz sos sojowy stanowią zaś podstawę kuchni japońskiej.

Kuchnia ta uważana jest za jedną z najzdrowszych na całym świecie. Wszystkie potrawy jada się pałeczkami i są one przygotowywane na jeden kęs, więc nie jest to zbyt trudne. Japończycy niezwykłą wagę przywiązują do wyglądu potrawy, a składniki są świeże i najwyższej jakości. W kuchni japońskiej stosuje się mało przypraw, najpopularniejsze to wasabi czyli chrzan o zielonej barwie, ogromnie pikantny, marynowany lub świeży imbir, mirin, czyli słodkie wino do gotowania, ocet ryżowy oraz produkty pochodzące ze sfermentowanej soi – sosy, pasta miso czy też gomashio – przyprawa z oli i czarnego sezamu.

Do ciekawszych dań japońskich można zaliczyć yakitori, shobushobu czy sukiyaki. Pierwsza z nich to szaszłyki z kawałków kurczaka marynowanych na bazie sosu sojowego, drugie zaś to pokrojone cieniutko mięso, które macza się we wrzącym bulionie a tuż przed zjedzeniem w sosie sojowym z octem winnym lub sosie sezamowym.

Ostatnie danie jest dość niezwykłe bowiem łączy ono wszystkich, którzy biorą udział w posiłku. Każdy biesiadnik posiada długie pałeczki i trzymając w nich porcję mięsa obsmaża ją dla siebie i pozostałych uczestników uczty. Potem dobierane są dodatki i układane na talerzu, ważne jest by ich nie mieszać. Oczywiście przed zjedzeniem moczy się kawałki mięsa w sosie sojowym oraz, co ciekawe, w surowym żółtku. Przepis na to danie można sprawdzić np na www.japanesecooking101.com

W Japonii niezwykle ważny jest także rytuał parzenia herbaty. To prastary zwyczaj, który nadal wykonuje się z niezwykłą dbałością.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

TrackBack URL

https://www.podroze-kulinarne.net/2014/12/kuchnia-japonska/trackback/

PAGE TOP