Półsurowy pstrąg z Islandii

Kuchnia islandzka to przede wszystkim ryby : pstrągi, łososie, dorsze, cierniki, łupacze, sole czy węgorze, To również pyszne krewetki i niesamowite śledzie. Mięsne potrawy są tu drogie, wyjątkiem jest baranina i jagnięcina.

Nowoczesna islandzka kuchnia narodziła się około dwadzieścia lat temu, a jej pionierami są młodzi kucharze z Reykjaviku. To oni otworzyli pierwsze islandzkie restauracje na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, w których można było poczuć niecodzienne smaki, pełne fantazji, które zarazem stanowiły tradycyjne dania kuchni północnej.

Niezwykle ciekawą potrawą jest niewątpliwie półsurowy pstrąg z sałatką wakame. Jej przygotowanie jest stosunkowo proste.

SKŁADNIKI:

  • 720 g filetów z pstrąga bez skóry
  • kiełki rzodkiewki, lucerny i fasoli mun
  • 1 czerwona papryka
  • 1 główka radicchio
  • 1 cytryna
  • 200 g jadalnych wodorostów
  • 8 rzodkiewek
  • 1/4 szklanki sosu sojowego ( najlepiej doprawionego suszonymi algami )
  • 1 czerwona cebula

PRZYGOTOWANIE:

Połowę filetów pokroić na cieniutkie plasterki, a drugą połowę na małe steki. Odłożyć na bok. Pokroić paprykę w drobną kosteczkę, włożyć do miski. Podrzeć liście radicchio, dodać do papryki. Dołożyć kiełki. Wszystko polać sokiem z połowy cytryny. Pokroić rzodkiewkę w cienkie plastry, poszatkować wodorosty oraz drobno posiekać czerwoną cebulę. Składniki dodać do miski, doprawić wszystko sosem sojowym. Na koniec dodać pstrąga pokrojonego w plastry i wymieszać delikatnie. Steki z pstrąga przypiekać na rumiano ręcznym palnikiem gazowym, delikatnie. Powinny być zarumienione z wierzchu, lecz wewnątrz surowe.

Podać na talerzu w taki sposób, by w środku ułożona była porcja sałatki, a na niej steki z pstrąga, Wszystko skropić sosem sojowym i zjeść ze smakiem.

To pyszne, aromatyczne danie zaskoczy zupełnie nowym smakiem. Pstrąga można zamienić na dowolną, ulubioną rybę, bowiem sposób przygotowania nie zmienia się. Nie trzeba również podpiekać ryby na palniku, jednakże sprawia to, iż potrawa jest bardziej smaczna i wygląda apetyczniej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

TrackBack URL

https://www.podroze-kulinarne.net/2013/12/polsurowy-pstrag-islandii/trackback/

PAGE TOP