Kuchnia gruzińska

Kuchnia gruzińska jest niepowtarzalna i jedyna w swoim rodzaju, mimo iż produkty, które na nią się składają są raczej znane i używane także w Polsce, czy innych częściach świata, to dodatki oraz specyficzne składniki nadają jej unikalny charakter. Orzechy włoskie, nasiona granatu, czosnek, ocet czy też zioła są najczęściej wkomponowane w barwne i aromatyczne dania, a ich połączenie stanowi o niezwykłym i zapadającym w pamięć smaku.

Warzywa, ryby oraz ogromna ilość różnych gatunków mięs jest charakterystyczna właśnie dla kuchni gruzińskiej. Także marynaty, przeróżne sery, czy ostre przyprawy dodają daniom odpowiedniego smaku i aromatu.

Jednym z najbardziej znanych potraw w Gruzji jest chaczapuri, delikatne i cienkie ciasto, które nadziewa się solonym serem. Popularne są także takie dania jak wegetariański talerz pchali z liśćmi szpinaku czy buraków, które łączy się z przyprawami, nasionami granatu oraz pastą orzechową, lori, czyli rodzaj szynki, lub też lobio – potrawa z fasoli. Warto spróbować również kurczaka w sosie czosnkowym, czy sera sulguni zapiekanego z masłem, zielonymi pomidorami i marynowanym bakłażanem.

Pyszny pszeniczny chleb, którego wypieka się na wewnętrznych sściankcha dużego cylindrycznego pieca jest popularny przede wszystkim w środkowej i wschodniej Gruzji, w zachodniej zaś królują mcchadi, czyli wypiekane na glinianych patelniach keci trójkątne kukurydziane placki. Charczo to warta spróbowania zupa gulaszowa z cielęciny, szczególnie ciekawa w smaku z sosem orzechowym, czyli charczo nigwzit.

Stosunkowo niedawno mięso było w Gruzji podawane od święta i stanowiło o luksusie i dobrobycie, dlatego też powstało wiele sposobów na jego przygotowanie oraz przechowywanie, tak by móc cieszyć się smakiem dłużej oraz bardziej się nim rozkoszować. Mięso jest solone, suszone i wędzone, lecz także co interesujące umieszczane w zimnych górskich strumieniach, tak by nie uległo zepsuciu. Tą metodę rozpowszechnili górscy pasterze i nadal jest praktykowana w niektórych częściach kraju. Najstarszym sposobem zaś jest zakopywanie mięsa głęboko w ziemi, uprzednio zwijanego w bydlęcą skórę i gotowanego w ogromnym kotle.

Typowo gruzińskimi potrawami są chinakali oraz mcwadi. Pierwsze z nich to pierożki, które wyglądają jak piramidki, nadziewane soczystym mięsem wołowo-wieprzowym lub też grzybami, czy serem. Esencją dania jest sos, a trzyma się je za zgrubienie na szczycie tak by sos nie wyciekł. Mcwadi zaś to szaszłyk podawany na wiele różnych sposobów. Do dań bardzo często pije się gruzińskie piwo, które doskonale dopełnia smak potraw.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

TrackBack URL

https://www.podroze-kulinarne.net/2013/09/kuchnia-gruzinska/trackback/

PAGE TOP