Kuchnia hiszpańska

Smaki, które kuszą swoją naturalnością, świeżością i różnorodnością, inne w każdej niemal miejscowości, zapach ziół czy gajów oliwnych to właśnie niesamowita kuchnia hiszpańska oparta na bogactwie możliwości, które oferuje klimat śródziemnomorski. Każdy region ma tutaj swoją tradycję kulinarną, a co ciekawe już nawet zaglądając do karty dań w różnych miejscach można zauważyć, że w każdej niemal potrawie kryje się nazwa miejscowości czy regionu.

Kuchnia hiszpańska to przede wszystkim bogactwo ryb, owoców morza czy warzyw, z których najpopularniejsze są ziemniaki i oczywiście pomidory. Charakterystyczna dla niej jest także oliwa z oliwek, niskokaloryczne sery oraz suszone szynki. Z mięs w kuchni hiszpańskiej spotkamy się przede wszystkim z jagnięciną, mięsem króliczym czy wieprzowiną.
Słynny w Hiszpanii jest chłodnik gazpacho. To wspaniałe rozwiązanie na upalne dni, zwłaszcza dla smakoszy pomidorów. Zupa ta doskonale orzeźwia i dodaje energii, a przepis jest prosty, choć w zależności od miejsca – zupełnie różny. Smak gazpacho jest uzależniony od dodatków, niezmienne jednak jest to, że jest przygotowywany na bazie pomidorów i to zawsze świeżych i dojrzałych. Czasem do gazpacho dodaje się kostki lodu, by było jeszcze bardziej orzeźwiające. Także konsystencja nie zawsze jest taka sama, czasem to gęsta zupa, a czasem rozrzedzona większą ilością wody, czasem jest skremowane, bądź ma w sobie kawałki warzyw.

Powodzeniem w całym kraju cieszy się także paella, której we Włoszech odpowiednikiem jest risotto. To typowe danie obiadowe, które niegdyś było spożywane przez walenckich chłopów. Nazwa paella oznacza patelnię, w której jest przyrządzana. Jej bazę stanowi podsmażany ryż i to jest niezmienne, natomiast reszta zależy od tego, jaki ma się przepis. Można stworzyć paellę valencianę, czyli dodać przeróżne warzywa, mięso drobiowe, czy z królika, ślimaki i fasolę, albo paellę mixta, której skład to kawałki warzyw, owoców morza i różnego rodzaju mięs czy paellę de marisco z różnymi owocami morza.

Hiszpania jest jednym z trzech największych producentów wina w Europie, a szczególnie popularne jest wino Cava, który pochodzi głównie z katalońskiego regionu Pendes i jest wytwarzane przez dwukrotną fermentację, czyli w sposób tradycyjny. Znane są także wzmocnione wina sherry i malaga oraz wina wytrawne z regionu Rueda, Nawarry, Torro, Ribera del Duero czy Rioja.

Każdy region w Hiszpanii ma swoje własne tradycyjne potrawy, gazpacho jest charakterystyczny dla Andaluzji, w kraju Basków bardzo popularne są pintxos, czyli malutkie przekąski, a paella jest znana przede wszystkim w Walencji. Katalonia natomiast słynie z sosów romesco, sofrito, picada aioli i sanfaina.

Kuchnia hiszpańska to cudowne potrawy, które królują na stołach podczas wspólnego biesiadowania, czy w klimatycznych restauracjach. To krewetki, kraby, langusty, czy morskie pająki, które połączone w sposób finezyjny z innymi stanowią podstawę wielu dań pieszczących podniebienia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

TrackBack URL

https://www.podroze-kulinarne.net/2013/08/kuchnia-hiszpanska/trackback/

PAGE TOP