Kuchnia grecka

Oprócz niezwykle ciekawej historii i kultury Grecja posiada także bogatą tradycję kulinarną. Z uwagi na liczne walory zdrowotne kuchni śródziemnomorskiej to właśnie mieszkańcy Grecji uznawani są za tych, którzy odkryli tajemnicę długowieczności. Są bowiem jednym z najdłużej żyjących narodów.

Podstawą tej lekkostrawnej kuchni jest oliwa z oliwek dodawana niemal do każdej potrawy. Dzięki niej wydobyta zostaje głębia smaku, a danie staje się witaminową bombą. Jedną z najczęściej spożywanych tutaj przekąsek jest grecka sałatka, która składa się rozmaitych warzyw tj.: pomidory, ogórki, papryka oraz cebula. Wspaniałym dodatkiem jest również ser feta oraz wspomniane wcześniej oliwki. Do pieczywa natomiast Grecy często spożywają ogórkowo-czosnkowy sos tzatziki. To właśnie dzięki obecności w tej diecie dużej ilości warzyw oraz oliwy kuchnia grecka jest tak zdrowa. Charakterystycznym daniem jest tutaj także mussaka gotowana na bazie bakłażanów, mielonego mięsa i żółtego sera. Spędzając wczasy w Grecji powinieneś również spróbować doskonale przyrządzanych owoców morza: krewetek, kalmarów oraz ośmiornic. Warto wspomnieć, że słynący z gościnności Grecy po każdym posiłku podają turystom tradycyjny alkohol – raki. To ułatwiająca przemianę materii wódka. Do znanych alkoholi pochodzących z tego kraju należy także tradycyjne wino retsina oraz anyżowa wódka ouzi. Grecy słyną również z produkcji wysokiej jakości serów. Jednym z najbardziej rozpowszechnionych i smacznych jest smażony saganaki. Jeżeli pragniesz poznać smak greckich „gołąbków” warto byś spróbował charakterystycznej dla kuchni śródziemnomorskiej potrawy –dolmadakia. To ryż z warzywami lub mięsem zawijany w liście winogron.

Grecka kuchnia obfituje w wiele zdrowych, a zarazem smacznych produktów. Chociaż potrawy są znacznie inne niż w Polsce, to jednak coraz częściej przypadają do gustu turystom. Jeśli chcesz spędzić niezapomniane wczasy w Grecji warto byś oprócz zwiedzania poznał tajniki kultury kulinarnej. Będzie to stanowić idealne dopełnienie wymarzonych wakacji.

Trackback 4

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

TrackBack URL

https://www.podroze-kulinarne.net/2013/06/kuchnia-grecka/trackback/

PAGE TOP