Wina z Hiszpanii

Nie wszyscy wiedzą, ale Hiszpania jest czołowym europejskim producentem win. Zajmują zaszczytne drugie miejsce e europejskim rankingu winiarskich potęg za niedoścignioną Francją. W Hiszpanii winem raczą się wszyscy, więc nie ma się co dziwić, gdy w nawet nie do końca wieczorowych porach wszędzie wokół zauważymy butelki i kieliszki w rękach miejscowych.

Tradycja picia tego szlachetnego trunku wzięła się z bardzo zamierzchłych czasów starożytnych. Wówczas zwyczaj produkcji i picia wina wprowadzali tu kupcy feniccy i greccy osadnicy. Szybko okazało się, że tereny Andalzuji są idealnym miejscem na uprawę winorośli, a z czasem taka moda przeniosła się na resztę półwyspu.

Dziś wina z Hiszpanii są znane na całym świecie, głównie dzięki ich jakości i dobrym smaku. Dziś jest tam ponad milion hektarów winnic, która rocznie dają ponad 45 milionów hektolitrów wina rocznie!

Ale dość faktów i historii – w przypadku wina liczy się przecież smak! Podczas barcelońskich wakacji można się wręcz zakochać w popularnych i regionalnych rodzajach win, które produkuje się ze szczepów rosnących właściwie głównie a Katalonii. Gdyby tylko mieć więcej czasu na degustowanie wszystkich wyrobów tutejszych winnic… Jedno z win zapadło naszej grupie wyjątkowo w pamięci – produkcje ze sfery Pendes Superior. Pochodzące z regionu Pendes (a jakże!) wino białe uznawane jest za najwyższą światową ligę! Uprawia się tu nawet szczepy winorośli uznawane za rdzennie francuskie.

Tym winem zawsze chętnie raczyliśmy się zarówno do obiadu jak i po nim – nie sposób było rozstać się z tym smakiem!

Hiszpańskie (w tym i katalońskie wina) są dostępne w większości sklepów z winami w całej Polsce. Ich popularność na pewno niesiona jest też na fali wakacyjnych wspomnień, w których nietrudno o dodatkowy koloryt po kilku kieliszkach wspaniałego hiszpańskiego wina…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

TrackBack URL

https://www.podroze-kulinarne.net/2012/09/wina-z-hiszpanii/trackback/

PAGE TOP